Ο Τελευταίος αγώνας με τον Κλεόβουλο

Αν ο Κλεόβουλος κέρδιζε τον σημερινό τελευταίο “αδιάφορο” αγώνα με την πρωταθλήτρια Ρόδο, τότε ο Αθανασίου φαίνεται πως θα έπαιρνε προίκα το …χρυσό ποδοσφαιρικό παπούτσι της Λίνδου. Δυστυχώς για τον ίδιο το κάρμα ήταν καταλυτικός συντελεστής και ο Μπίσα δεν του έκανε το χατήρι.

Η Ρόδος κέρδισε δύσκολα με 3-2 τον Κλεόβουλο των αδελφών Αθανασίου που ως το τελευταίο δευτερόλεπτο πάλευαν για να δηλώνουν φίλοι του …Διαγόρα!

Ο αγώνας ήταν κυριολεκτικά θρίλερ γιατί για την φιλοξενούμενη ήταν αδιάφορος και χωρίς ουσία. Εκανε όμως το 2-0 νωρίς κι έτσι επαναπαύθηκε. Εδωσε μέτρα σε παίκτες του Κλεόβουλου που κατάφεραν με ψηλό παιχνίδι να φτάσουν στην ισοφάριση. Την τελευταία κουβέντα του πρωταθλήματος για τους πρωταθλητές είπε ο συνήθης …υποπτος της Ρόδου που με ένα φάουλ έξω από την περιοχή, κατάφερε να γράψει το τελικό 2-3, κάτω από ξέφρενους πανηγυρισμούς! Ο Μπίσα κερδίζοντας το φάουλ στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης – τόσα και άλλα τόσα λεπτά καθυστερήσεων αν χρειαζόταν ο κ. Κυρίτσης, θα προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στο Χ – είχε και την υπόδειξη πως θα είναι η τελευταία φάση του αγώνα. Πρώτος που δεν περίμενε την γκολάρα από τέτοια απόσταση και την ανατροπή του σκορ, ήταν ο ίδιος ο διαιτητής που κυριολεκτικά έτριβε τα μάτια του για να δει και για να καταλάβει τι είχε συμβεί.

Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί έφεραν και μικροεντάσεις, λόγω των γνωστών …χειρονομιών του αρχιμάστορα των …επεισοδίων. Τελικά, χάρις στους ψυχραιμότερους και ειδικά τον Ε. Κακλαμάνο, αποσοβήθηκε και …σύρραξη.

Τα γκολ

Το πρώτο γκολ για τη Ρόδο σημειώθηκε στο 17 σε συνδυασμό των Κιοσέογλου και Μπίσα. Ο τελευταίος έσπρωξε τη μπάλα με πλασέ στα δικτυα  του Μήλιου.

Στο 30′ ο Κεχαγιόγλου έκανε το παρθενικό γκολ του μετά από σέντρα του Τσουλάκου.

Το 2-1 έκανε ο Κακλαμάνος με κεφαλιά στο 72′. Στο 93′ ο Χατζηνικόλας έκανε το 2-2 και το τελικό έκανε ένα λεπτό μετά με …περίτεχνη βολίδα από χτύπημα φάουλ ο Μπίσα.

Ενδεκάδες

Η Ρόδος αγωνίστηκε με εντελώς διαφορετικό σχήμα. Η ενδεκάδα ήταν: Ράτζα, Χατζηπέτρος, Καντιμοίρης, Κεχαγιόγλου, Κρητικός, Τριχάκης, Κιοσέογλου(91′ Αμπελάς), Κόστα (83′ Καμπούρης), Αλιμερκάι(75′ Κάππος), Τσούλακος, Μπίσα.

Η ενδεκάδα του Κλεόβουλου: Μήλιος, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι,Τσελεπίδης, Κακλαμάνος Ε.(65′ Γιατσιάτσιος), Μαριεττάκης, Τσιάτσιος (56′Κολιοκώστας), Γιαννιού (46′ Χατζηνικόλας),  Κακλαμάνος Α. , Αθανασίου, Ταγκάεφ.

Απαράδεκτα …κόμπλεξ

Από την γηπεδούχο ομάδα καλύτερος παίκτης ήταν ο Ταγκάεφ. Από την Ρόδο που αύριο σε εκδήλωση στο Δημοτικό στάδιο στέφεται πρωταθλήτρια, καλύτερος παίκτης ήταν ο Χατζηπέτρος, τον οποίο ο ανεκδιήγητος Κυρίτσης απέβαλε με δυό κιτρινες κάρτες. Θα πρέπει να τονισθεί πως ο ρέφερι υπέπεσε σε πολλά λάθη: Ακύρωσε γκολ της Ρόδου με ανύπαρκτο οφσάιντ, σφυρούσε όπως ήθελε εις βάρος της Ρόδου και προτιμούσε να φέρει το αποτέλεσμα ισόπαλο. Ακόμη με τις απαράδεκτες υποδείξεις των βοηθών του ο κ. Κυρίτσης στο 64′ δεν είδε πώς καρφώθηκε στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα ύστερα από σουτ του Μπίσα και πέρασε την γραμμή, αφήνοντας άλλο ένα γκολ στα χαμένα!…

Οπως προαναφέραμε, για το τελικό αποτέλεσμα δεν έκανε τη χάρι στον Αθανασίου και στον Κυρίτση ο Θανάσης Μπίσα.

ΠΗΓΗ: GOAL12.gr